Plachtaři

Jak jistě zasvěcená veřejnost ví, letiště kladenského aeroklubu leží na samém okraji CTR Ruzyně, což na první pohled musí vypadat jako zcela nevhodné prostředí pro výkonné plachtění. Letiště se nachází ve vzdušném prostoru v blízkosti našeho největšího mezinárodního letiště, kde maximální povolená výšková hranice činí 300m nad zemí. Za těchto podmínek je samozřejmě téměř nemožné provést výkonný bezmotorový let. Přesto všechno se plachtění v kladenském aeroklubu poměrně daří. 

Plachtění na Kladně
Mladý nadějný insturuktor Honza K. Na Kladně.

Každoročně se tu pořádá základní výcvik pilotů, několik leteckých soustředění ve spřátelených aeroklubech, nebo celoroční klubová soutěž - memoriál Jeňýka Košťála. Většina našich plachtařů se účastní každého ročníku Celostátní plachtařské soutěže (CPS), někteří naši letci startují na různých plachtařských soutěžích v české republice. Každoročně, pro své členy a hosty, pořádá Aeroklub Kladno, pod dozorem zkušených leteckých instruktorů, nejméně dvě letecká soustředění. Tato soustředění jsou zaměřena mimo jiné na zdokonalování leteckých dovedností našich pilotů, přispívající kvalitní letecké úrovni pilotů a bezpečnosti jimi prováděných letů. 

 

 

 

Hořovice 2018
Další náročný den plachtaře v Hořovicích.

 

Není to tak dávno co jsme pro elementárku (základní palchtařský výcvik) pořádali několikatýdenní soustředění v Rakovníku. . Ale život jde dál. V posledních několika letech se pořádají pravidelná soustředění v Hořovicích. Je to blíže k plachtařské "dálnici" na Brdech. Probíhá tam ne jenom výcvik mladých pilotů a pilotek, ale také výkonné plachtění. 

 

 

 

 

Chomutov
Na gridu v Chomutově.

Nejen pro sportovní letce každoročně pořádá aeroklub letecké soustředění na letišti u Chomutova. Tento letecký podnik je zaměřen především na výkonné létání. Blízkost Krušných hor nabízí našim letcům plánovat své tratě v odlišném prostředí, než znají ze Středočeského kraje.